radRodzice, szczególnie najmłodszych dzieci, nierzadko mają problem ze znalezieniem dla nich opieki na czas, kiedy potrzebują załatwić jakieś pilne sprawy prywatne. Wiadomo jest, że nie wszędzie jest wystarczająca liczba miejsc w przedszkolach, a poza godzinami ich pracy również czasem trzeba pójść gdzieś, gdzie dziecko albo nie powinno się znaleźć, albo ten czas będzie na tyle długi, że będzie się ono nudzić. Nie zawsze też jest pod ręka ktoś, z kim można zostawić dziecko, jak dziadkowie czy nianie.
W takich sytuacjach z pomocą przychodzą miejsca takie jak sala zabaw dla dzieci, których powstaje coraz więcej w naszym otoczeniu. Są to miejsca, gdzie można zostawić dziecko i pilnować go będąc w pobliżu lub też zostawić dziecko pod opieką obsługi takiego miejsca. Sale zabaw dla dzieci działają jako odrębne firmy lub znajdują się w miejscach, gdzie przychodzą całe rodziny i gdzie warto zapewnić dziecku zabawę i rozrywkę. Do takich miejsc należą m.in. centra handlowe, hipermarkety, galerie handlowe itp. Często sale zabaw towarzyszą miejscom, gdzie czas na rozrywce spędzają dorośli, np. restauracje. Sala zabaw dla dzieci jest zazwyczaj płatna. Rzadko kiedy jest to usługa darmowa, choć w niektórych centrach handlowych może być to usługa gratisowa. Płaci się zazwyczaj za godziny lub za rzeczywiście spędzony w niej czas.
Wyposażenie takich miejsc jak sala zabawa dla dzieci jest bardzo różne, zależne od dostępnej powierzchni. Zazwyczaj standardem w tego typu miejscach są baseny z kolorowymi piłeczkami, a także zjeżdżalnie i wszelkiego rodzaju ścieżki, drabinki, mostki oraz tunele. Nierzadko też spotyka się trampoliny, armatki na piłeczki itp. Gdy pozwala na to miejsce, zazwyczaj też znajdują się tam miejsca ze stolikami lub fotelikami, gdzie dzieci mogą odsapnąć lub zająć się malowaniem bądź pisaniem. Jeśli charakterystyka obiektu i jego lokalizacja pozwala, sala zabawa dla dzieci jest miejscem, gdzie można zorganizować przyjęcie urodzinowe dla dziecka lub inną uroczystość okolicznościową.

Źródło materiału – Sala zabaw dla dzieci Czary Mary Gliwice – atrakcje, urodziny