samochodowa_skorzana_tapicerka

Skórzane fotele w samochodzie zarówno sportowym, jak i w wersji – limuzyna prezentują się o wiele atrakcyjniej, od zwykłych, standardowych. Jednak jak wszystko, i taka tapicerka ulega zużyciu. Co wtedy? Większość ludzi jest przekonana, że na zniszczoną tapicerkę nie ma już ratunku, a jedynym rozwiązaniem będzie wymiana całego uszkodzonego elementu. Jest jednak tańsza metoda, która pozwoli odzyskać świetny wygląd skóry. Możemy spróbować podjąć się renowacji własnoręcznie. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo pieniędzy, a jeśli nie będziemy zadowoleni z efektu naszej pracy, pozostanie wymiana zniszczonej skóry. Większość uszkodzeń jednak możemy naprawić we własnym zakresie, nie posiadając specjalistycznego sprzętu.
Od czego zatem rozpocząć pracę? W pierwszej kolejności przygotujmy kilka niezbędnych akcesoriów. Będą to:

zmywacz do skór;
włóknina szlifierska (może być papier ścierny);
gąbki i szmatki;
farby przeznaczone do skóry;
lakier wykończeniowy;
suszarka do włosów.

Najpierw należy przetrzeć włókniną całe poszycie przeznaczone do renowacji. Jeśli zdecydujemy się na papier ścierny, zwróćmy uwagę na to, jaką ma powierzchnię. Zbyt gruboziarnisty może narobić zbyt wiele szkód. Być może na pierwszy raz idealna okaże się zwykła gąbka do naczyń za szorstką powierzchnią. Czasem najprostsze rozwiązania są jednocześnie najlepsze. Nie wolno pocierać zbyt intensywnie, gdyż jest możliwe, że uszkodzimy poszycie skórzane. Idealnym efektem będzie lekkie zmatowienie w miarę równomierne.
Kolejnym krokiem będzie odtłuszczenie skóry. Do tego celu używamy najzwyklejszych szmatek i zmywacza do skóry. Równie dobrym preparatem jest w tym przypadku aceton. Pamiętajmy, że dokładność wykonania tej czynności gwarantuje, że będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Nie oszczędzajmy zatem na preparacie, który będziemy używać. Dobrze zmatowiona i oczyszczona nawierzchnia będzie idealnie wchłaniała farbę i utrwalacz.
Jeśli nasza tapicerka ma różnorakie uszkodzenia w postaci pęknięć i załamań, uzupełnijmy je płynną skórą. Taką szpachlę do skóry nakładamy w małych ilościach niewielką szpachelką. Czekamy aż wszystko wyschnie. Potem już tylko wyrównujemy wypełnienia szlifując nierówności.
Kolejną czynnością jest nakładanie farby. Pierwsza warstwa nie wymaga super dokładności. Po zakończeniu przyspieszamy schnięcie używając do tego celu wcześniej wspomnianej suszarki do włosów. Przy kolejnej warstwie musimy już bardziej się starać. Zazwyczaj wystarczają trzy lub cztery warstwy farby. Do tej czynności idealnie nadają się specjalne gąbki do malowania. Oczywiście pędzel również się nada, chociaż gąbką łatwiej nanosić kolor równomiernie.
Kiedy już osiągniemy oczekiwany efekt kolorystyczny, całość musimy zabezpieczyć warstwami lakieru bezbarwnego. Ten nakładamy podobnie jak farbę, z tym że musimy uważać na to, aby nie powstały nam żadne zacieki. Lakier jest bezbarwny, więc nie ukryjemy pod nim naszych niedociągnięć. Czynność tą powtarzamy najlepiej trzykrotnie, pamiętając o wysuszeniu każdej warstwy. Tutaj znowu przyda się suszarka do włosów.
Pamiętajmy, że renowacja, to nie wszystko. Teraz najwyższy czas, abyśmy zadbali o naszą skórzaną tapicerkę odpowiednio. Nie oszczędzajmy na preparatach dedykowanych właśnie do skórzanych przedmiotów. Czyśćmy fotele regularnie i w miarę możliwości nie narażajmy na działania czynników zewnętrznych. Im lepiej zaopiekujemy się odnowioną tapicerką, tym dłużej będzie cieszyła nasze oczy. W taki sam sposób możemy odnowić również małe elementy opakowane w skórę. Wszystko zależy od naszego zaangażowania.

Więcej o tapicerce dowiesz się z:

Regeneracja tapicerki skórzanej