retJeszcze kilkanaście lat temu w większości kuchni montowano zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej. Chociaż produkty wykonane z tego materiału są stosunkowo tanie i trwałe ich podstawową wadą jest niewielka odporność na zarysowania. Kiedy więc na rynku pojawiły się zlewozmywaki z granitu, odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne z marszu zaczęły cieszyć się dużą popularnością. Zlewozmywaki granitowe wykonane są z mieszaniny rozdrobnionego kwarcu, tworzywa sztucznego oraz barwnika. Kompozyt ten po zastygnięciu tworzy niezwykle solidną i trwałą konstrukcję(źródło – Sklep internetowy Promar).

Decydując się na tego rodzaju produkt warto zwrócić uwagę na to, w jakich proporcjach wymieszano poszczególne składniki. W oryginalnych zlewozmywakach granitowych powinno znajdować się około 80 procent skał. Udział spoiwa i barwnika powinien kształtować się na poziomie nie większym niż 20 procent. W związku z tym, że istnieje możliwość zastosowania dowolnego barwnika, zlewozmywaki granitowe dostępne są w sklepach w niezwykle bogatej gamie kolorystycznej. Do niedawna klienci najchętniej wybierali produkty czarne, szare, lub beżowe. Na rynku znaleźć można jednak również modele w oryginalnych kolorach, takich jak czerwień, zieleń czy niebieski. W związku z tym, że kompozyt, z którego wykonywane są zlewozmywaki granitowe przed zastygnięciem jest materiałem niezwykle plastycznym, możliwe jest tworzenie różnego rodzaju kształtów. To sprawia, że w sklepach znaleźć można wiele modeli różniących się między sobą wyglądem zewnętrznym. Bogata oferta zlewozmywaków granitowych obejmuje m.in. urządzenia jedno i wielokomorowe, prostokątne, owalne lub trapezowe. Wybór w tym wypadku uzależniony jest wyłącznie od indywidualnych preferencji każdego klienta.

Chociaż granit jest materiałem łatwym w czyszczeniu, niektóre zlewozmywaki wykonane z tego materiału dodatkowo pokrywane są specjalnie przygotowaną warstwą antybakteryjną, która jeszcze bardziej ułatwia utrzymywanie higieny w kuchni. Wszystkie wymienione cechy sprawiają, że zlewozmywaki granitowe to produkty godne polecenia każdemu, kto ceni sobie elegancję, trwałość i czystość.