1Na polskim rynku finansowym obserwujemy obecnie swoisty rozkwit firm oferujących pożyczki bez BIK-u, pożyczki dla zadłużonych z komornikiem, na spłatę długów, „pożyczki-chwilówki” itp. Ich funkcjonowanie uzupełnia system bankowy. Prowadzą one działalność charakterystyczną dla banków, ale w przeciwieństwie do nich nie działają w oparciu o przepisy Prawa bankowego, nie podlegają Komisji Nadzoru Finansowego ani Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnego.

Instytucje parabankowe, bo o nich tu mowa, właśnie dzięki działalności pożyczkowej zyskały swoją popularność. Udzielane przez nie pożyczki nie są obwarowane tak restrykcyjnymi wymogami jak kredyty bankowe. Często firmy nie sprawdzają oceny kredytowej pożyczkobiorcy w BIK-u, nie wymagają nawet zaświadczeń o dochodach, a sama pożyczka jest udzielana „na telefon”. Krótki czas przyznania oraz minimum formalności wpływa na coraz większą chodliwość pożyczek z sektora pozabankowego. Ma to swoje niezaprzeczalne zalety – zapobiega całkowitemu wykluczeniu z sektora finansowego części społeczeństwa nieposiadającej zdolności kredytowej.

W odróżnieniu od banków firmy z sektora pozabankowego oferują pożyczki w oparciu o środki własne. Środki na kredyty bankowe pochodzą z depozytów klientów. Pożyczki udzielane przez instytucje parabankowe są najczęściej wyżej oprocentowane niż w banku. Na jej koszty składają się poza standardowymi odsetkami również dodatkowe prowizje np. za obsługę lub za udzielenie pożyczki.

Konsekwencją tego, że parabanki nie podlegają nadzorowi finansowemu ani systemowi gwarantowania depozytów, ich działalność jest obarczona pewnym ryzykiem. Czy mamy się w związku z tym bać korzystać z ich usług? Trzeba kierować się tutaj zdrowym rozsądkiem i opinią rynku. W polskim sektorze finansów funkcjonują instytucje parabankowe, które cieszą się dużą renomą i zaufaniem klientów. Często stanowią ostatnią deskę ratunku dla osób zadłużonych, które chcą skonsolidować swoje wcześniejsze zobowiązania (bank nie udzieli im kredytu, zwłaszcza przy wcześniejszych opóźnieniach w spłacie), spłacić komornika lub potrzebują szybkiej gotówki aby pokryć bieżące rachunki. Trzeba mieć jednak na względzie, że ceną za nieskomplikowane procedury i krótki czas udzielenia pożyczki są relatywnie wysokie koszty pożyczki.