okrągły-miasto_23-2147506402Wybierając projekt naszego przyszłego domu możemy stanąć przed koniecznością dokonania wybory czy chcemy wybudować dom jednorodzinny wolnostojący, czy może jednak bliźniaka.
Czym się różnią od siebie oba domy? Dom wolnostojący jest samodzielnym domem, którego żadna ze ścian nie przylega do drugiego domu. Natomiast bliźniak jest domem złożonym z dwóch budynków połączonych ze sobą ścianą, będących swoim lustrzanym odbiciem. Dla wielu inwestorów złączone ściany są dużą wadą bliźniaka. Jednak istnieje szereg pozytywnych stron takiego budownictwa i w niektórych przypadkach ten rodzaj budynku jest bardzo dobrym wyborem. Tego typu budynki najlepiej sprawdzają się w przypadku, kiedy inwestorzy są ze sobą spokrewnieni i nie przeszkadza im mieszkanie w bezpośrednim sąsiedztwie.

Jednym z dużych plusów bliźniaków jest oszczędność energetyczna tego typu domów, ponieważ jedna z jego ścian jest całkowicie zabezpieczona przed utratą ciepła. Z tego powodu również koszt wykończenia takiego domu jest tańszy, ponieważ jednej ściany nie trzeba dodatkowo ocieplać ani wykańczać zewnętrznej elewacji. Drugim korzystnym czynnikiem jest obecność sąsiadów za ścianą, którzy w razie konieczności zawsze służą pomocą, a w czasie naszej dłuższej nieobecności, niejako mają oko na naszą posesję. Niekiedy bliźniak jest dobrą inwestycją umożliwiającą zarobek. Jeśli sami postawimy sobie całego bliźniaka możemy jego połówkę przeznaczyć pod wynajem. Większość inwestorów wybierze jednak dom całoroczny, który daje pełne poczucie prywatności. Niestety w niektórych regionach istnieją miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które nie przewidują innego typu budownictwa niż bliźniaki. Spowodowane może być to małymi rozmiarami działek, gdzie nie istnieje możliwość zachowania wymaganej odległości ścian budynku od granicy działki i wtedy budowa bliźniaka jest jedyną, wchodzącą w grę. Dlatego nie warto zrażać się do tego typu budownictwa, ponieważ niesie ono ze sobą również liczne korzyści. Kiedy musimy wybudować bliźniaka, możemy poszukać wśród znajomych chętnych na tego typu inwestycję. Wtedy nie ryzykujemy niechcianym sąsiedztwem, a mieszkanie w bliźniaku może okazać się całkiem przyjemne.

Źródło – Developer Tanga