Będąc w dowolnym sklepie z rowerami, zauważyć można, że mają one bardzo różną konstrukcję. Jest to wynik ich wyspecjalizowania. Nie dzielą się jedynie na damskie, męskie i dziecięce. Rowerzyści muszą się poruszać po bardzo różnym terenie. Dla komfortu jazdy oraz jej bezpieczeństwa najlepiej wybierać taki rodzaj roweru, jaki będzie najbardziej odpowiedni. W sprzedaży są górskie i trekkingowe. Są także miejskie, idealne do poruszania się po mieście. Jest także odmiana dobra na poruszanie się po ulicach. Są to rowery szosowe, idealne na podłoże asfaltowe. I jeśli rekreacyjnie, wyczynowo czy z innego powodu chce się jeździć po szosach, to takie będą najbardziej odpowiednie.

Obecnie kolarstwo szosowe jest bardzo modne. Dla wielu osób stało się ulubioną dyscypliną sportu. Można zajmować się nią rekreacyjnie, czyli dla przyjemności i zdrowia. Można także traktować ten sport bardziej wyczynowo. Nie musi to być od razu udział w wyścigach, ale to taki typ sportu, kiedy ważne są osiągi, czyli długość przejechanej trasy oraz jej czas. Im bardziej ważne są te osiągi, tym bardziej wyspecjalizowany rower szosowy należy wybierać. Zawodowcy decydują się na te z najwyższych półek cenowych. Czas i długość trasy ważne są nie tylko dla takich osób, ale także dla każdego, kto musi często poruszać się po takim terenie rowerem. Nie tylko dla wygody, ale także z uwagi na to, by było szybciej, na teren asfaltowy należy wybrać odpowiedni dla niego typ roweru. Jeśli ma to być pierwszy zakup tego rodzaju pojazdu i nie ma się większych oczekiwań niż tylko, by był odpowiedni do jazdy po ulicy, to można kupić najbardziej podstawowy typ tego roweru. Przy takich wymaganiach można spojrzeć na rowery szosowe w cenie około 2 tysięcy złotych. Będą one odpowiednie. Jeśli ważne są osiągi i satysfakcja z posiadania bardziej profesjonalnego sprzętu, to warto zainteresować się droższymi.

Ważna jest ich lekkość, wytrzymałość oraz napęd. Chodzi bowiem o to, by czuć się świetnie w trakcje poruszania się po szosie oraz uzyskiwać większe prędkości. Im bardziej poważnie traktuje się kolarstwo szosowe, im lepsze chce się osiągać wyniki i im większą chce się mieć z tego radość, tym lepsze, a więc i droższe trzeba wybierać modele. Nie muszą to być jednak ceny bardzo wysokie, jeśli nie chodzi o zawodowy, wyczynowy sport. Ceny od około 3 tysięcy do ponad 4 tysięcy czy nieco wyższe to wtedy dobra opcja. Znajdzie się za taką kwotę idealny model dla siebie. Duża rozpiętość cenowa sprawia, że bez względu na wymagania oraz posiadany budżet, znajdzie się model dla siebie odpowiedni.