odziez-kompresyjnaKompresja w fizyce jest procesem zmniejszania objętości właściwej gazu, w geologii procesem ściskania skorupy ziemskiej, w informatyce natomiast zmniejszania objętości pliku. Zastosowanie procesu kompresji do produkcji odzieży ma zatem na celu zmniejszenie objętości materiału i objętości ciała sportowca poddanego oporom powietrza. Odzież kompresyjna charakteryzuje się ścisłym przyleganiem do ciała, nawet do tego stopnia, że sprawia wrażenie „drugiej skóry”.

Kompresja jest pozytywnym wpływem ucisku na krążenie, co skutkuje lepiej i szybciej dotlenionymi mięśniami. Dzięki uciskowi mięśniom zapewniona jest możliwość intensywniejszej pracy i szybszej regeneracji. Ponadto obcisła, bardzo przylegająca do ciała tkanina stwarza wrażenie trzymania mięśni w ryzach, dzięki czemu mogą one znieść większe obciążenie. Materiał ten jest wykonany z bardzo drobnego splotu włókien, o różnym stopniu „napięcia” w poszczególnych miejscach ciała. Ze względu na ucisk odzież kompresyjna może sprawiać dyskomfort osobom o mniej sportowych sylwetkach, najlepiej w niej będą czuły się osoby szczupłe. Poleca się ją natomiast osobom mającym systematyczne treningi lub startującym w zawodach, zwłaszcza sportowcom biegających na długie dystanse.

Przy krótkich dystansach ciało może nie zdążyć przyzwyczaić się do ucisku, potliwość też nie jest na tyle duża, żeby konieczne było wspomaganie się specjalnie przygotowanym sprzętem. Odzież kompresyjna doskonale sprawdzi się podczas treningu w strefie trail i na górskim terenie, ale może znaleźć zastosowanie także w każdej innej dyscyplinie sportowej.

Odzież kompresyjną znajdziesz w profesjonalnych sklepach na przykład https://www.odziezkompresyjna.pl jest sklepem specjalizującym się w takiej odzieży.